29.10.2012

Spada poziom realnego wynagrodzenia w Polsce

Stać nas na coraz mniej, bo płace rosną znacznie wolniej niż inflacja. Po raz pierwszy od 20 lat spadną w tym roku realne wynagrodzenia. Ten rozdźwięk się pogłębia i w III kwartale był największy od ośmiu lat! Jakby tego było mało- miejsc pracy z miesiąca na miesiąc ubywa
Ekonomiści od kilku miesięcy zgodnie mówią, że sytuacja jest kiepska i szybko nie zacznie się poprawiać. Ale i tak wrześniowe dane z sektora przedsiębiorstw (bez najmniejszych firm, budżetówki i sektora finansowego) są po raz kolejny negatywną niespodzianką.

Jak opisuje dzisiaj, również "Dziennik Gazeta Prawna" według danych GUS, w trzech kwartałach 2012 r. średnie wynagrodzenie w firmach było o 3,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Ale biorąc pod uwagę inflację, która w tym czasie osiągnęła poziom niemal 4 proc., jego siła nabywcza płac spadła o 0,2 proc.

I jak przewidują eksperci, w najbliższych miesiącach siła nabywcza spadnie jeszcze bardziej. Według specjalistów, realne wynagrodzenia w całym roku obniżą się od 0,3 do nawet 0,6 proc. Niezależnie od tego, która z tych prognoz się sprawdzi, tak źle nie było od 1992 r. - stwierdza "DGP". Wówczas po raz ostatni skurczyły się realne zarobki w przedsiębiorstwach (o 3,6 proc.), a w następnych latach już tylko rosły.

Od początku roku firmy praktycznie cały czas tną liczbę etatów - w porównaniu ze styczniem zatrudnienie skurczyło się o 37 tys. osób. W samym wrześniu zatrudnienie wyniosło 5 mln 514,1 tys. osób. W porównaniu z sytuacją sprzed roku oznacza to stagnację.

Z płacami rzeczywiście jest wyjątkowo słabo. We wrześniu średnia pensja wyniosła 3640,8 zł brutto (z danych GUS wynika, że około dwie trzecie zatrudnionych zarabia poniżej tej średniej). To o 1,2 proc. mniej niż w sierpniu i tylko 1,6 proc. więcej niż przed rokiem.

To znaczy, że kolejny miesiąc stać było nas na mniej. W tym czasie ceny wzrosły bowiem aż o 3,8 proc. (poniedziałkowe dane o inflacji). Realnie pensje spadły więc o 2,1 proc., najwięcej od stycznia 2010 r., a jeśli popatrzymy na cały III kwartał, to realny spadek płac jest najgłębszy od 2004 r.







za wyborcza.biz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz