18.11.2012

IKEA wykorzystywała więźniów w NRD przy produkcji swoich mebli

Według dokumentów Stasi, wschodnioniemieckich policji specjalnej, proceder wykorzystywania więźniów, w tym więźniów politycznych do pracy przymusowej w fabrykach produkujących dla IKEI zaczął się w latach 60. zeszłego wieku i trwał niemal do końca istnienia NRD, które w 1990 r. złączyło się z RFN

W czerwcu tego roku te oskarżenia powtórzyła jedna ze szwedzkich stacji telewizyjnych, informując, iż meble i akcesoria dla IKEA produkowało 65 firm na terenie NRD. W Szwecji takie zarzuty po raz pierwszy podnoszono już w 1982 r. Ale nie zajmowano się nimi przez dwie dekady od zjednoczenia Niemiec.

W piątek Ernst & Young ogłosiła raport, który stwierdza, że menedżerowie IKEA "mieli świadomość, iż do produkcji wyrobów IKEA na terenie b. NRD mogli być wykorzystywani więźniowie polityczni". Jednak menedżerowie szwedzkiej firmy nie podjęli "wystarczających działań", by temu zapobiec.

W mieście Dessau więźniów zmuszano do produkcji metalowych okuć przy wykorzystaniu tak niebezpiecznych narzędzi, że co dziesiąty tracił palce- opowiadał Rainer Wagner, były więzień polityczny NRD, a obecnie szef stowarzyszenia UOKG, które zrzesza ofiary przymusowej pracy w b. NRD- Odmawiających pracy zamykano w karcerze i trzymano o chlebie i wodzie nawet przez 42 dni - powiedział Wagner, cytowany przez agencje AP.

IKEA to tylko czubek góry lodowej. Mam nadzieję, że to będzie pierwszy krok do szerszych badań na temat pracy przymusowej we wschodnich Niemczech- stwierdził Wagner. Przypomniał, że podobne zarzuty kierowano także wobec wysyłkowych domów towarowych z Niemiec Zachodnich, a także państwowych firm z NRD, które zostały sprywatyzowane po obaleniu muru berlińskiego.

W piątek Wagner wyraził nadzieję, że ofiary przymusowej pracy w b. NRD dostaną odszkodowania od IKEA i innych firm, które korzystały na takich praktykach. Także w PRL produkowano meble i akcesoria dla skandynawskiego giganta meblowego.

na podstawie wyborcza.biz

więcej artykułów na temat kapitalizm państwowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz