Kardynałowie zasiadający w konklawe wybrali na przywódcę kościoła katolickiego Jorge Mario Bergoglio, który wybrał dla siebie imię Franciszka I. W związku z wyborem argentyńczyka wyszło na jaw wiele kontrowersji związanych z nowym monarchą absolutnym Watykanu.
W latach 1976-1983 Argentyną rządziła twardą ręką prawicowa antykomunistyczna junta wojskowa pod przywództwem generała Jorge Rafael Videla. Kościół w Argentynie do samego końca dyktatury miał z nią dobre relacje. Bergoglio jest oskarżany o ignorowanie aresztowania dwóch księży, którzy sympatyzowali z ideami lewicowymi i podczas swojego kilkumiesięcznego zaginięcia i aresztowania, byli torturowani przez argentyńskich wojskowych.
Dodatkowo Stowarzyszenie Matek Placu Majowego (Madres de la Plaza de Mayo) oskarża go o milczenie w sprawie porywań nowonarodzonych dzieci rodzinom o lewicowych poglądach i przekazywaniu ich na wychowanie parom związanym z reżimem.
Szacuje się że podczas "Procesu Reorganizacji Narodowej" jak nazywała sama siebie argentyńska dyktatura zginęło od 8.000 do 30.000 osób. O wielu z nich do dziś nie wiadomo ponieważ byli zrzucani do oceanu podczas lotów śmierci i nigdzie nie ma zapisków o ich śmierci.
Generał Videla został skazany na wielokrotne wyroki dożywocia i kilkudziesięciu lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości takie jak wyżej wspomniane masowe mordy lewicowych opozycjonistów, porywanie dzieci oraz torturowanie tysięcy więźniów w obozach koncentracyjnych zakładanych przez wojskowych.
na zdjęciu: Bergoglio udziela komunii przywódcy junty wojskowej generałowi Videli
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz