François Hollande zdecydował się przeprowadzić interwencję zbrojną w Mali, byłej kolonii Francji, w której siły rządowe walczą z milicjami islamistów chcącymi przejąć kontrolę nad północną częścią kraju. Konflikt w Mali trwa już od wielu lat i oprócz islamistów i sił rządowych bierze w nim udział również bardziej sekularny tuareski Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu (MNLA).
Obecnie rząd Mali stanowi junta wojskowa, która doszła do władzy po zamachu stanu w 2012 roku i mimo nacisków międzynarodowych nadal sprawuje de facto władzę.
Od 1988 roku rządy w Mali podpisywały wiele umów z Bankiem Światowym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w wyniku których doszło do rozłożenia i prywatyzacji krajowego przemysłu oraz infrastruktury społeczenej. W okresie 1988-1996 szesnaście państwowych przedsiębiorstw zostało sprywatyzowanych, dwanaście częściowo sprzedanych natomiast dwadzieścia zupełnie zlikwidowanych.
W 1991 roku Mali wprowadziło ustawy deregulujące prawo dotyczące kopalni w wyniku czego zagraniczne firmy mogły w dużym stopniu zwiększyć obecność i korzyści z bogactw naturalnych Mali. W 2005 roku rząd postanowił oddać w koncesji państwowe przedsiębiorstwo kolejowe spółce Savage Corporation. Dwie więsze firmy Societé de Telecommunications du Mali (SOTELMA) oraz Cotton Ginning Company (CMDT) zostały sprywatyzowane w 2008 roku.
Obecnie średnia pensja dla zatrudnionego pracownika w Mali wynosi USD 1500 rocznie co przy kursie na styczeń 2013 daje 385 złotych miesięcznie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz