9.07.2012

Powiedzcie "Dzień dobry" kryzysowi budowlanemu w Polsce


Po ilości upadających firm związanych z budownictwem i w związku z tym że bum budowlany
napędzany przez Euro 2012 po mału nas opuszcza, możemy nieoficjalnie powiedzieć o początku kryzysu tej branży w Polsce. Trzeba jednak pamietać że budownictwo nie jest byle jaką, nie znaczącą dla ekonomii częścią, lecz jednym z kluczowych dla obecnych gospodarek na świecie silników napędzających wzrost ekonomiczny. Trzeba pamiętać że z budownictwem jest powiązanych wiele innych branży, które to bądź są podwykonawcami części mu potrzebnych lub zatrudniają lub zwalniają pracowników zależnie od wzrost czy upadku tej branży.


Wśród polityków pojawił się pomysł nacjonalizacji kilku większych firm budowlanych. Zwolennikami tego pomysłu są m.in Waldemar Pawlak oraz Leszek Miller. Biorąc pod uwagę że partyjni koledzy tego drugiego są mocno związani z J.W Construction, która słynie z budowy najbardziej makabrycznie paskudnych budynków szpecących Warszawę oraz zatrudniania przy ich budowie pracowników z Chin wykonujących swoją pracę w quasi niewolniczych warunkach, nic dziwnego że popiera on ten pomysł. Śmieszne jest natomiast marudzenie chłopaków z fundacji im. Adama Smitha, którzy teraz odkryli do czego prowadzi promowany przez nich trzecioświatowa wersja kapitalizmu.

Jak to ujął Robert Gwiazdowski cytując Onet: "Zdaniem eksperta bankructwo jest jednym z ważnych elementów wolnego rynku. W jego opinii, firmy budowlane mają kłopoty, dlatego że zawierały bardzo ryzykowne kontrakty i nie brały pod uwagę na przykład ryzyka wzrostu cen surowców i materiałów budowlanych"

No cóż, brawo! Jego ekscelencja ekspert Robert właśnie odkrył przed nami że kapitalizm jest systemem, w którym bankructwa, niestabilność finansowa, permanentne wahania z kryzysu w kryzys i co z tym jest związane nędza tysięcy ludzi są czymś codziennym. Tyle że my to wiemy już od dwóch wieków a jak to ujął "bardzo ryzykowne kontrakty" są esencją totalnej, jeszcze większej deregulacji kapitalizmu niż jest teraz, jaką promują na okrągło samozwańczy eksperci z fundacji Adama Smitha.

Najbliższe miesiące pokażą jak będzie się zachowywała gospodarka w wyniku drastycznego spowolnienia w branży budowlanej. Kraje takie jak Hiszpania gdzie budownicwto było jednym z czołowych czynników wzrostu w czasach przedkryzysowych pokazują jak ważna jest to branża dla całej ekonomii.

M.G